Home » Ekonomi » Proostitucioni fiskal shqiptar

Proostitucioni fiskal shqiptar

by Thashetheme VIP

Kur nje qytetar i zakonshem, pas shume mundimesh, shkon te bleje nje shtepi 80 mije euro bashkia i thote stop. Paguaj edhe 6 400 euro takse infrastrukture per mua.

Por kur nje miliarder apo nje zyrtar i korruptuar blen shtepine e dyte, te trete apo te dhjete ne restortet bregdetare te Shqiperise, qeveria nuk i merr asnje leke takse infrastrukture. Kjo quhet shtepi strategjike, ndersa resorti investim strategjik.

Ky eshte rezultati i reformes se famshme per nxitjen e turizmit qe qeveria trumbeton aq shume.

Kur e miratua falja e taksave per hotert dhe resortet u tha se kjo behet per te nxitur turizmin, ekonomine, punesimin. Por shumica e vilave ne resortet qe po mbijne si kerpudhat anekend brigjeve te Shqiperise po blihen nga te pasurit si shtepi te dyta, te treta etj. Pa taksa. Se cfare perfiton turizmi nga fakti qe nje i pasur ble edhe nje shtepi tjeter ne bregdet kete e di vetem qeveria

Privilegjet fiskale perfundojne gjithmone keshtu, duke transferuar pasurine nga te varfrit tek te pasurit. Nje hallexhi taksohet 10 mije euro per shtepine ku do te strehoje familjen, ndersa miliarderit qeveria i qeras shtepine e dyte dhe te trete pa taksa. Ideatoret jane ata qe ndertojne resortet ne Lalz, Hamallaj, Radhime gjithandej.

Diku nga viti 30 amerikanet vune sekretar te thesarit nje supermiliarder, Andrew Mellon e quanin. Sa mori detyren Melloni uli taksat per te pasurit dhe ja u rriti hallexhinjve. I bene dhe poeme amerikanet;


Ju luten na ndiqni ne rrjetin tone ne facebook.
Klikoni me poshte per te na ndjekur : https://www.facebook.com/thashethemevip/

Artikuj të ngjashëm:

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!