Home » Kuriozitete » Kërcënimi nga tsunami mbetet për Rusinë, pas tërmetit në ishujt Kuril

Kërcënimi nga tsunami mbetet për Rusinë, pas tërmetit në ishujt Kuril

by Thashetheme VIP

Banorët në pjesën veriore të ishujve Kuril të Rusisë mbeten nën kërcënim nga tsunami pas një tërmeti me madhësi 7.5 që goditi brigjet, por shërbimet e urgjencës raportuan valë të vogla dhe pa viktima ose dëme, njoftoi reuters.

Autoritetet e shërbimit meteorologjik në Japoni nuk lëshuan paralajmërime për tsunami ndërsa autoritetet amerikane anuluan një paralajmërim për Haëaii pas tërmetit që goditi pranë Kurils, vendosur midis Oqeanit Paqësor dhe detit të Okhotsk.

“Një valë tsunami mbërriti në Severo-Kurilsk në rajonin 1515 Sakhalin në orën 4:15 GMT,” thanë shërbimet e urgjencës së Rusisë. “Lartësia e valës ishte rreth 50 cm (20 inç).”

Banorët do të qëndrojnë në një zonë të sigurt në tokë më të lartë, thanë shërbimet e urgjencës, ndërsa kërcënimi për tsunami mbetet, duke shtuar se një vendim për anulimin e alarmit do të merren nga specialistët pas fillimit të valëve të ulëta.

Qendra e Paralajmërimit të Tsunamit në Paqësor të SHBA-së, tha që Bregu Perëndimor i vendit, Alaska dhe British Columbia e Kanadasë nuk përballeshin me ndonjë rrezik tsunami nga tërmeti.

Disa nga zonat bregdetare të Sh.B.A-së mund të pësojnë dëme pa pasoja prej nivelit e detit, shtoi agjensia.

Shoqata Meteorologjike e Japonisë gjithashtu tha se mund të ketë ndryshime të vogla të baticës, por tha se nuk ishin lëshuar asnjë paralajmërim apo edhe këshilla për të rritur vigjilencën.

Tërmeti, 218 km në jug-juglindje të qytetit Severo-Kurilsk, goditi në një thellësi prej 56.7 km,  tha Shërbimi Gjeologjik i SHBA-së (USGS).

USGS kishte thënë fillimisht se tërmeti ishte 7.8, por rishikoi atë shifër në 7.5.

Nuk ka raporte të menjëhershme për dëme apo viktima.


Ju luten na ndiqni ne rrjetin tone ne facebook.
Klikoni me poshte per te na ndjekur : https://www.facebook.com/thashethemevip/

Artikuj të ngjashëm:

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!