Home » Aktualitet » I vetmi kryeqytet në Europë ku nuk ka xhami zyrtare, Athina bën njoftimin e rëndësishëm

I vetmi kryeqytet në Europë ku nuk ka xhami zyrtare, Athina bën njoftimin e rëndësishëm

by Thashetheme VIP

Në vjeshtë pritet që Greqia të hapë xhaminë e parë zyrtare, që nga pavarësia e vendit. Ministria e Arsimit dhe Punëve Fetare njofton se xhamia do të hapet në vjeshtë dhe muaji më i mundshëm mendohet të jetë tetori, nëse nuk do të ketë një mbyllje si pasojë e koronavirusit.Projekti për xhaminë në kryeqytetin helen ka nisur që në vitin 2007 dhe hasi në kundërshtinë e fortë të Kishës ortodokse dhe nacionalistëve anti-turq.

Athina është një qytet ku jetojnë mbi 250 mijë myslimanë dhe është i vetmi kryeqytet i Europës ku nuk kishte një xhami zyrtare.


Ju luten na ndiqni ne rrjetin tone ne facebook.
Klikoni me poshte per te na ndjekur : https://www.facebook.com/thashethemevip/

Artikuj të ngjashëm:

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!