Home » Kuriozitete » 25 keshillat me te mira se si te dobesoheni per vitin 2015

25 keshillat me te mira se si te dobesoheni per vitin 2015

by Thashetheme VIP

Sa here jeni perpjekur te humbisni peshe gjithmone keni marre me mijera keshilla te ndryshme nga miq , mbi menyren se si eshte me mire te zgjidhni dieten tuaj , stervitjen tuaj. menyren e te ushqyerit e shume faktore te tjere.

Disa ju kane thene qe zgjidhja e vetme eshte vrapi, disa ju kane thene qe zgjidhja eshte noti. Shume te tjere ju kane propozuar mos  te hani me ushqimin qe po hani aktualisht.

Por a ja vlejne vertete te gjitha keto keshilla nga miqte tuaj? Per te ofruar disa keshilla sa me profesionale per ju ne kemi diskutuar me disa nga dietologet me te mire per t’ju dhene 25 keshillat me praktike per te humbur peshe.

The 3 Week Diet

Me poshte keni 25 keshilla per nje dobesim sa me te shendetshem:

1.    Asnjehere sduhet tju marri uria
Kur jeni te uritur gjithmone zgjidhja per ushqimin eshte shume jo objektive. I uritur gjykymi per te zgjedhur nje ushqim te shendetshem gjithmone kompromentohet nga nevoje per te ngrene dicka per te evituar urine. Gjithmone mundohuni ti hani te gjitha vaktet dhe te mbani disa snak me vete sic mund te jene biskotat prej gruri, kos pa yndyre etj.

llogarit kalorite2.    Jini te sinqerte me kalorite ditore
Ka nje mase te caktuar kalorish per cdo njeri qe duhet te konsumoj per dite. Kur keni nje pamje me te qarte ne lidhje me kalorite ditore qe duhet te merrni ju keni nje panorame te sakte per ushqimet qe duhet te perfshini ne dieten tuaj.  Balancimi i kalorive ditore ju ofron nje menaxhim me te mire te peshes suaj.
233.    Hani sakte dhe ushtrohuni sakte
Aktiviteti fizik eshte gjithmone nje faktor shume I mire per dobesim te metejshem. Te hani sakte do te thote qe ta balanconi nivelin e kalorive ditore me ushtrimin e aktivitetit fizik nga ana juaj.
Gjithmone aktiviteti fizik nuk duhet te jete shume I gjate ose shume I shkurter pasi kjo ju ben akoma me shume te uritur ose nuk ju ben pune fare respektivisht.

22
4.    Perdorni “rregullin e te kuqes, portokallise dhe jeshiles”
Gjithmone perfshini ne ushqimin tuaj nje ushqim qe kane ngjyrat sipas rregullit. Zakonisht ushqimet me ngjyra te tilla plotesojne nje diete shume te mire dhe jane shume te shendetshme per organizmin. Frutat dhe perimet shumengjyreshe ju ofrojne nje dite shume te mire dhe nje lekure te tonifikuar.

215.    Hani nje “kafshate” me pak
Dhe pse duket si nje mase e vogel dhe e pavlere , nje kafshate me pak ju kurse 8 kile ne vit ! Duket verte nje fakt trondites por nje kafshate me pak ju siguron nje dobesim afatgjate.

206.    Pini shume lengje ( Uje kryesisht )
Uje eshte nje nga miqte me te mire te dietes pasi konsumi I tepert I ujit ju siguron nje stomak plot keshtu qe hapesira per ushqim te pashendetshem eshte me e vogel. Uji nuk ka kalori dhe siguron tretjen e vakteve tuaj.

197.    Hiqni kripen Urgjent !
Kripa eshte nje nga armiqte numer nje te shendetit dhe dietes. Kripa ju bent e ndjeheni me te uritur ju shton etjen dhe shume faktor te tjere qe ju demtojne dieten tuaj.
Sigurohuni ta hiqni dhe ta lini sa me larg dietes suaj !

188.    Bejeni ushiqmin tuaj pikant
Ushqimet pikante dhe pse per ca jane paksa te patolerueshme , jane ushqimet me te mira per te siguruar nje diete sa me te mire. Ushqimet pikante e bejne trurin tuaj te leshoj me shume endorfine e cila siguron furnizimin e trupit me informacionin se jeni te ngopur.
179.    Pijet me gaz jane armiku numer 1
Sa here qe pini pije me gaz dhe ngjyrues artificial ju shtoni doza peshes suaj. Pervec se zoterojne nje sasi kalorish shume te madh , pijet me gaz dhe me embelsi artificiale kane shume sheqer dhe ju shkaktojne dhe semundje nga me te ndryshmet. Mundohuni te konsumoni vetem pije te cilat kane ne perberje fruta te fresketa
1610.    Fokusohuni tek ushqyerja e shendetshme jo tek kalorite
Sigurohuni qe po hani protein dhe karbohidrate mjaftueshem. Hani ngadale dhe jepini kohe trurit qe te konceptoj ngopjen tuaj.
1511.    Mbajeni ushqimin larg syrit tuaj.
Nese nuk keni kontakt me ushqimin atehere dhe do kerkoni te hani me pak. Vendosi ushimin ne vende si dollape , frigorifer , etj servirni ne pjaten tuaj nje mase te vogel ushqimi aq sa mendoni se eshte e tolerueshme. Nese do tju duhet me shume ushqim do tju duhet te coheni prape ! Keshtu qe eshte nje zgjidhje e mire per te luftuar mbi ushqyerjen
1412.    Mbani nje ditar ushqimesh
Eshte e rendesishme te mesoni veten tuaj me mbajtjen e nje ditari te ushqimeve qe konsumoni. Duhet te dini shume mire se cfare keni ngrene nje dite me pare dhe sa I shendetshem ka qene ky ushqim. Ky ditar ju bent e identifikoni gjithe problemet qe keni ne ushqyerjen tuaj.
1313.    Zgjidhni gjithmone supen
Superat jane nje nga ushqimet me te mira qe te konsumoni per te gjetur peshen tuaj ideale. Kane shume pak kalori jane shume te shijshme dhe mund tju plotesojne gjithe urine qe mund te keni.
1014.    Hani ngadale ! Shume ngadale !
Sa me ngadale te hani aq me shpejt do ngopeni. Do rreth 20 minuta qe truri juaj ti thote stomakut qe keni ngrene mjaftueshem. Nese hani me shpejt sigurisht do te hani shume here me shume se sa duhet.
Mundohuni ta shijoni ushqimin tuaj ngadale.
1115.    Mundohuni ti luftoni hormonet e urise
Luftojini sa te mundni hormone e urise pasi ato vertete jane shume te fuqishme. Ghrelina eshte hormone qe ju shkakton urine dhe ka disa menyre per ta luftuar ate. Mundohuni gjithmone te jeni shume te vetepermbajtur ne lidhje me ate cfare do konsumoni per te luftuar urine.
1216.    Hani ne cdo orar
Ka shume mite ne lidhje me ushqimin pas ores se mbasdites. Shume nuk preferojne te drekojne mbasdite por ska asnje problem qe te hash dhe shume vone.
Mjafton qe te ndiqni gjithmone balancen e njohur te ushiqmeve qe 70 % e kalorive duhet te merret ne dreke dhe 30% duhet te merren ne darke.
Pasi te hani sigurohuni qe ka kaluar 90 minuta dhe me ps mund te flini . Eshte shume e rendesishme qe ushqimi te tretet sic duhet.
917.    Caktoni nje dite per kuzhinen tuaj.
Mjafton qe brenda nje jave te gatuani nje dite ekskluzivisht per gjithe javen dhe kjo ju siguron ushqim te shendetshem per gjithe javen. Gjithmone fokusohuni te gatuani gjera te shendetshme.
818.    Punoni me frymemarrjen tuaj.
Stervituni me frymemarrjen tuaj qe te kryeni  disa procese frymemarrje te thelle. Kjo ju siguron mbushjen e trupit me oksigjen. Oksigjeni ndihmon shume ne tretjen e ushqimit dhe vakteve qe ju konsumoni gjate dites.
719.    Hani para nje eventi ose party
Eshte nje mase sigurie shume e mire qe te evitoni ngrenien e ushqimeve te pashendetshme. Ne party dhe festa ate ndryshme gjithmone konsumohen gjera shume te pashendetshme. Gjithmone hani nje snak para eventeve.
620.    Konsumoni ushqimin me shkopinj kinez.
Eshte nje menyre shume e mire per te ngrene ushiqmin tuaj ne masen e duhur. Shkopinjte kinez jane shume te mire per te evituar kafshata te medha dhe ngrenien me tepri.
Mundohuni te hani sa me shume me keto shkopinj.
521.    Vishni rrobat te pershtatshme
Gjithmone veshja sa me e rehatshme ju jep nje imazh sa me te mire per veten. Keshtu ju krijoni nje ide me te mire per masa trupore qe duhet te krijoni .
422.    Diskutoni me miqte tuaj mbi nismen tuaj ( dieten )
Eshte mire qe te diskutoni me miqte tuaj sipermarrjen tuaj te re per te siguruar dobesimin e trupit tuaj. Ka shume rendesi qe te flisni me miqte tuaj dhe te promovoni sa me shume jeten dhe ushqimet bio. Mos hezitoni ti ftoni miqte tuaj ne aktivitetet fizike.
323.    Hani mengjes te shendetshem
Mundohuni te hani nje mengjes sa me te pasur te mbushur me sheqer protein. Nje mengjes I shendetshem do tju mundesoj qe te ndjeheni te ngopur cdo moment te dites
224.    Embelsirat hajini ngadale
Kur vendosni te hani nje embelsire pas drekes suaj gjithmone kujdesuni qe ta hani sa me ngadale.  Ne cdo kafshate sigurohuni qe te kuptoni momentin qe jeni te ngopur per te balancuar sheqerin qe po I shtoni dietes suaj.
125.    Gjumi eshte shume I rendesishem.
E di qe eshte veshtire qe te plotesoni  oret e gjumit tuaj por sigurisht eshte shume e rendesishme te flini 6 ore ne dite pa nderpreje. Gjumi ju rregullon metabolizmin dhe ju ndikon ne tretjen e ushqimit ne menyre sa me te mire.  Gjithmone gjumit kushtojini rendesi maksimale.

The 3 Week Diet

thashetheme.com


Ju luten na ndiqni ne rrjetin tone ne facebook.
Klikoni me poshte per te na ndjekur : https://www.facebook.com/thashethemevip/

Artikuj të ngjashëm:

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!